Кейтеринг: що це?
Кейтеринг - це широкий комплекс послуг, пов'язаний з організацією та обслуговуванням харчування за межами спеціалізованих закладів (ресторанів, кафе, пабів, столових та ін.).
Кейтеринг організовується в рамках тієї локації, яку вибирає клієнт (офіс, парк, готель, двір та ін.) І включає в себе:
- приготування та доставку їжі;
- сервіровку і оформлення столу;
- подачу страв;
- розлив напоїв і їх подачу;
- обслуговування офіціантів.
Іншими словами, якщо взяти до уваги все вище написане, можна сказати, що кейтеринг - це, свого роду, виїзне ресторанне обслуговування.
Види кейтерингу
З поняттям «кейтеринг» ми розібралися, тому можна сміливо переходити до розбору його видів.Залежно від набору послуг, що надаються, виїзний кейтеринг поділяють таким чином:
- приготування їжі і надання виїзних послуг в приміщенні;
- приготування їжі і надання виїзних послуг за межами приміщення;
- контракт на поставку готової їжі.
Подієвий. Організовується на честь тієї чи іншої події (наприклад, кейтеринг на весілля, кейтеринг на корпоратив, ювілей і ін.)
Корпоративний (офісний). Має на увазі під собою щоденну доставку приготовленої їжі в ту чи іншу організацію.
Транспортний. Забезпечення харчуванням співробітників і пасажирів того або іншого транспорту (наприклад, авіакейтеринг).
Концертний. Коли виконуються вимоги райдера артистів.
Залежно від соціального статусу клієнта:
- VIP-кейтеринг;
- масовий кейтеринг.
- кальянний кейтеринг;
- дитячий кейтеринг;
- соціальний кейтеринг;
- вегетаріанський кейтеринг і ін.
Формати кейтерингового обслуговування
Банкет. Найпопулярніший формат проведення заходів (як приватних, так і корпоративних) в Україні. В рамках банкету гості розташовуються на відведених їм місцях, а їх обслуговування беруть на себе офіціанти. Якщо говорити про кухню, то меню банкету включає в себе повний набір страв: від закусок до десертів і випічки.Фуршет. На відміну від банкету, фуршет не передбачає розсадження гостей і їх обслуговування офіціантами. У завдання офіціантів в рамках фуршету входить лише прибирання брудного посуду і розлив напоїв. Гості самі беруть закуски і келихи з напоями з виділених для них столів. Всі страви на фуршеті компактні і, як правило, не вимагають використання столових приладів.
Кава брейк. Перерва на перекус між частинами того чи іншого заходу. Обслуговування в рамках кава-брейку не передбачено. А серед страв і напоїв переважають чай, кава, соки, вода, фрукти, бутерброди і випічка.
Барбекю. Пікнік на природі, основу кухні якого складають страви з м'яса, риби і овочів, приготованих на грилі. Приводом для організації барбекю, можуть бути як приватні, так і офіційні свята.
Виїзний коктейль-бар. Формат кейтерингу, який актуальний в тих випадках, коли основною метою свята є організація спілкування, а не частування його учасників. А в меню в такому випадку, як правило, входять різні коктейлі, настоянки, лимонади та смузі.
Насправді форматів кейтерингу значно більше (гала-вечеря, candy-бар, доставка їжі та ін.), але ми перерахували і описали найпопулярніші.
Переваги кейтерингу
В основному всі переваги кейтерингу засновані на гнучкості та мобільності.Перша - організувати кейтеринг можна в будь-якому вибраному вами місці: як в приміщенні, так на березі озера або у дворі вашого будинку.
Друга - ви не обмежені в кількості запрошених гостей. Ви можете запросити на свій захід стільки людей, скільки забажаєте.
Третя - час проведення вашого заходу не прив'язаний до графіка роботи закладу громадського харчування. Ви самі вирішуєте, як довго триватиме ваше свято чи інша подія.
Четверта: індивідуальний підхід до організації вашого заходу. Все буде зроблено так, як ви того побажаєте.